Тема. Написання розповіді з обґрунтуванням власної думки «Мій
улюблений дитячий журнал».
Мета. Формувати вміння складати розповідь на основі вражень від
прочитаного, висловлювати й обґрунтовувати свою думку в письмовій формі,
здійснювати перевірку власного твору. Ознайомити школярів зі значенням
слів журнал, рубрика, редакція, активізувати словниковий запас,
удосконалювати правописні вміння, культуру оформлення письмової роботи.
Виховувати інтерес до дитячих журналів, бажання листуватися з редакцією
журналу, прагнення зацікавити однокласників своїм улюбленим журналом.
Матеріали та обладнання: зошит з розвитку мовлення «Подружися зі
словом» для 4-го класу (автор К. Пономарьова), виставка дитячих журналів.
I. Організаційний момент (1-2 хв)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів (2-3 хв)
1. Вступна бесіда
– Як ви гадаєте, що таке журнал?
– Чим він відрізняється від газети, книжки?
– Які дитячі журнали ви знаєте?
– Як часто ви читаєте журнали?
– Де їх берете?
– Чи є ті журнали, які ви читаєте, на нашій виставці?
2. Розглядання виставки дитячих журналів
– Які відомі вам журнали ви бачите на виставці? 13
– Чи хотілося б вам розповісти про свій улюблений журнал друзям,
однокласникам?
– Сьогодні ви зможете це зробити.
IIІ. Повідомлення теми і мети уроку (1-2 хв)
ІV. Ознайомлення з планом уроку (1-2 хв)
Учитель зачитує і коментує план уроку, попередньо записаний на
дошці.
План
1. Засвоєння нових слів.
2. Складання діалогу про улюблений журнал.
3. Складання усної розповіді за поданим планом.
4. Записування розповіді в зошити.
5. Перевірка написаного твору.
V. Підготовча робота до написання розповіді (7-8 хв)
1. Словникова робота
Спочатку вчитель запитує, чи знайомі учням слова «рубрика» і
«редакція», як вони можуть пояснити їх значення. Потім діти зачитують
тлумачення цих слів з дошки.
Рубрики вчитель демонструє на прикладі одного з журналів.
– Які рубрики є у ваших улюблених журналах?
– Які з них вам подобається читати найбільше?
– Чи доводилося вам відправляти листа до редакції журналу?
– Коли, з якою метою ви це робили? Хто вам допомагав?
2. Складання діалогу «Який журнал тобі подобається?» (робота в
парах)
– Розпитайте у своїх сусідів по парті, які журнали їм подобаються,
з’ясуйте, чому.
3. Складання усної розповіді про улюблений журнал за поданим
планом
Клас колективно розглядає план майбутньої розповіді. 14
План
1. Який дитячий журнал ти полюбляєш читати?
2. Чому цей журнал тобі подобається?
3. Які рубрики є в цьому журналі?
4. Яка рубрика для тебе найцікавіша? Чому?
Кожен учень самостійно будує розповідь про свій улюблений журнал,
обґрунтовує свою думку. Кілька учнів озвучують свої розповіді.
4. Підготовка до записування розповіді в зошит
– Зверніть увагу на орфограми в записаних на дошці словах (На дошці
записані слова: журнал «Барвінок», редакція, рубрика, кросворд,
подобається).
– Пригадайте, як на письмі відокремлюється кожна частина тексту.
(Пишеться з абзацу.)
VІ. Записування розповіді (18-20 хв)
Учні записують свої розповіді самостійно. Учитель за потреби надає
індивідуальну допомогу окремим школярам.
VІІ. Перевірка виконаної роботи (3-4 хв)
Після самостійної перевірки своїх творів та виправлення помилок
кілька учнів, за бажанням, можуть їх зачитати.
Під час аналізу почутих висловлювань учитель і учні мають бути
толерантними щодо авторів творів: обов’язково відзначити позитивні
моменти роботи і коректно вказати на недоліки.
VІІІ. Підсумок уроку (2-3 хв)
– Хто з вас задоволений написаним текстом?
– Яку частину тексту, на вашу думку, вам вдалося написати найкраще?
Зачитайте її.
– Які труднощі виникли під час написання твору?
– Який журнал після сьогоднішнього уроку вам захотілося прочитати?
Чому? Що саме вас зацікавило?
Література 15
1. Навчальні програми для загальноосвітніх навч. закл. із навчанням українською
мовою. 1-4 класи. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2011. – с. 10-70.
2. Пономарьова К.І. Зошит з розвитку мовлення «Подружися зі словом»: навч.
посіб. для 4 кл. загальноосвіт. навч. закл. / К. І. Пономарьова. – К.: Ґенеза, 201 5. 60 с.
3. Пономарьова К.І. Особливості розвитку мовлення учнів у початковій школі.
Уроки розвитку мовлення в 1 -4 класах: наук.-метод. посіб. / К. І. Пономарьова. – К.:
Ґенеза, 2012. – 141 с.