Правова база для сучасної дитини

Тема.   Реалізуй свої права – забезпеч щасливе дитинство.

Мета:
·        ознайомити дітей з поняттям «омбудсмен», вчити виготовляти Живу газету;
·        розширити знання учнів про основні права людини, викладені у міжнародних українських документах:
·        розвивати вміння учнів висловлювати і аргументувати власні
думки про права учня, людини, громадянина України, брати участь
у проведенні інтерактивних форм роботи;
·        виховувати активну громадянську позицію, повагу до прав людини
та готовність виконувати обовязки.

Обладнання: презентація по темі, картки для групової та індивідуальної
роботи, словничок термінів, мікрофон, заготовки для
виготовлення газети.

Форма проведення: Жива газета


Хід заняття

I.                  Організаційний момент
Психоформула
     Люблю я свій розум,
     Увагу та память.
     Працює мій мозок,
      І вчусь я старанно.
     Сприймаю все нове    
     І мислю логічно.
      Вчителя слово
      Здійсню я практично.

II Основна частина
-         Сьогодні на виховному заході ми з вами виконаємо редакційне завдання і випустимоЖиву газету, яку присвячуємо реалізації своїх прав і обов’язків забезпечуючи своє щасливе дитинство. Ми підготуємо з вами одну загальну
газету і кожен з вас для себе газету-памятку. Наша газета немає назви, тому ми повинні попрацювати так, щоб на кінець заняття у нас була гарна , влучна назва.
             Девіз нашої газети:
Дитина- наше майбутнє
Кожна газета має рубрики і перша рубрика в нашій газеті


«Захисник прав людей»

Члени нашої бібліотечної комісії отримали завдання дослідити і
підготувати календар правових дат.

Звіт бібліотечної комісії

Календар правових дат
1 червня- Міжнародний день захисту дитини
28 червня- День Конституції України
20 листопада- Всесвітній день прав дитини
10 грудня- День прав людини
(Вивішується на заготовку газети)

-А як ви гадаєте, коли наші пращури дійшли до розуміння того, що права
Людини слід захистити? (вислови дітей)

-         Довго тривав неписаний закон   «Хто сильний, той і правий». Але коли
виникли перші держави, правителі яких прагнули встановити загальний правовий
порядок і норми життя для громадян, у людське суспільство прийшов закон
права. Тепер держава ставала на захисті й сильного, й слабкого. Головним
критерієм права стала справедливість, а не сила.
         Але іноді і держава порушувала права своїх громадян. Людству потрібно
Було щось придумати, знайти такого захисника, який міг би примусити державу
поступитися своїми інтересами заради інтересів своїх громадян і постійно
піклуватися про них.
         Місію такого захисника взяла на себе міжнародна організація ООН.
         Докладніше про це розповість наш власний кореспондент з Нью-Йорку в своєму репортажі.


 - Добрий день. На звязку з вами власний кореспондент Живої
газети в Нью-Йорку. В своєму репортажі я коротенько розповім
про історію виникнення Організації Об’єднаних Націй.
             1945 року, після закінчення Другої світової війни-
найжахливішої і найжорстокішої війни за всю історію людства
-         народи багатьох країн вирішили, що для збереження миру їм
слід обєднатися. Навіщо? Для того, щоб будь-які конфлікти та суперечки
між країнами в подальшому вирішувались не воєнним шляхом, а мирним,
за столом переговорів. Саме з цією метою 24 жовтня 1945 року була створена Організація Обєднанних Націй (OOН). До речі, одним із засновників була Україна. Зараз ви бачите сучасний будинок Штаб- квартири ООН у Нью-Йорку.
              А 10 грудня 1948 року держави, що увійшли до ООН підписали
Загальну Декларацію прав людини- документ, у якому вони пообіцяли одна одній і своїм народам забезпечити громадянські права й свободи, рівність усіх  перед законом.
              Загальна декларація прав людини- важливий і корисний документ, в ньому  говориться про людей загалом- і жодного слова про дітей. Але ж діти потребують особливої уваги й захисту з боку держави.
              Саме 20 листопада 1989 року генеральна Асамблея ООН, в роботі якої приймали участь 191 прогресивна країна світу прийняла окремий документ під назвою «Конвенція про права дитини».  Конвенція- це міжнародна угода з певних питань,
У ній держави беруть зобовязання дотримуватись прав кожної дитини. Конвенція налічує 54 статті, написаних на 6 мовах, в них 40 прав, що має дитина.
Наша держава також підписалась під цим документом і з 27 вересня 1991 року цей документ
Набув чинності в Україні, яка пообіцяла світові піклуватись про своїх маленьких громадян.

-         Цю інформацію ви зможете отримати електронною поштою. До побачення.
З вами на звязку був кореспондент Живої газети Бочаров  Богдан.
-         Ми вже отримали інформацію і помістимо в першу колонку нашої газети.
(стаття прикріплюється на плакат) – брошура
-         Зараз швиденько закріпимо свої знання з цього питання.
Вправа «Поєднай дату з подією»  - на парти

1 червня                     День прав людини
20 листопада             створення Організації Обєднаних Націй
1945                            прийняття Загальної декларації прав людини
1989                            Міжнародний день захисту дітей
10 грудня                    прийняття Конвенції про права дитини
28 червня                    День Конституції України
1948                             Всесвітній день прав дитини

(Створена памятка вклеюється в правові листівки, які лежать на столі перед кожним учнем)
Друга рубрика нашої газети «Гість номера»

-Які документи гарантують ваші права?

-Так, документом, у якому зафіксовано права та обовязки громадян України є Конституція України,
Прийнята 28 червня1996 року.
Конституцією запроваджується посада  Уповноваженого Верховної Ради України з прав  людини.
Вашій увазі інтервю журналіста з представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
   -Добрий день, друзі. Вдячний вам за запрошення до розмови. Перш ніж приступити до розмови хотів би внести деякі розяснення нового для вас терміну. Конституцією України запроваджується посада Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, на якого покладається обовязок здійснювати контроль за додержанням прав та свобод людини і громадянина в Україні. Він розглядає заяви та скарги громадян з приводу порушення їх прав та свобод. Уповноважений є підзвітним Верховній Раді і щорічно доповідає їй стан дотримання та захисту праві свобод людини і громадянина в Україні. Така посада є в кожній країні.
Загальноприйнята міжнародна назва цієї посади   ОМБУДСМЕН
Журналіст.  «Пане омбудсмене, майбутні читачі нашої газети звернулися з проханням детальніше пояснити зміст Статті  13,  Конвенції ООН  про права дитини». Стаття звучить так  «Кожна дитина має право вільно висловлювати свої думки, одержувати і передавати інформацію на свій вибір».
Омбудсмен. Відповідно до «Конвенції» дитина має право вільно висловлювати свої думки, але здійснення цього права може зазнавати певних обмежень, якщо мова йде про повагу прав та репутації інших осіб, а також про охорону державної безпеки, громадського порядку, здоров’я або мораль населення.
Журналіст. Читачі нашої газети – школярі.  Їх цікавить одне із сорока прав Конвенції, це право на освіту.
Омбудсмен. Головна ваша праця зараз- це навчання. Згідно статті 28 Конвенції  держави-сторони визначають право дитини на освіту. Вони повинні вести безплатну і обовязкову освіту, а також вживати заходів щодо регулювання відвідування школи учнями. Ці держави повинні вживати заходів, щоб шкільна дисципліна була забезпечена методами, що грунтуються  на повазі до людської гідності дитини.
  Право дитини на освіту закріплене і в Основному Законі нашої держави- Конституції України. Про це йдеться в статті 52.
У нашій державі прийнято спеціальний закон«Про освіту»  (1996р.). Він визначає права та обовязки учасників навчального процесу. Кожен має право здобувати освіту в різних закладах освіти. Ви маєте право користуватися бібліотеками, спортивними залами,різноманітним обладнанням своєї школи, а також брати участь у різних олімпіадах, конкурсах, конференціях, і т.д.
Підтвердіть, що ви точно користуєтесь цим правом. (Відповіді дітей)
Омбудсмен.Кожному з вас я приготував пояснення нових термінів, які ви зараз вклеєте в свої газети. Ще раз прочитайте значення нових для вас слів.

                                               Фізпауза
Рубрика «Розвиток особи»
Наш омбудсмен спостерігав за вами, за тим як ви і школа виконуєте статтю 29 Конвенції «Освіта має бути спрямована на розвиток особи, талантів, розумових та фізичних здібностей дитини…» залишився задоволений. А редакторська група дала завдання фотокореспонденту нашої газети підготувати фоторепортаж «Розвиток особистості». Давайте поглянем на результати вашої праці.
     (фотокореспонденти кріплять фото)
А ще  в нашій газеті є людина, яка досліджувала як же ваше право на всебічний розвиток реалізується у відсотках. Надамо слово соціологові.
                    (будує діаграму)
А тепер будь ласка, вклейте у ваші особисті газети ці діаграми. І на частинці вашого гуртка впишіть «Я» яке і буде відповідати за вашу участь у позашкільних навчальних закладах.
Рубрика  «Лист в газету»
-Слово журналістам, які працюють над цією рубрикою.
-До нас в редакцію надійшов лист від спадкоємців видатного українського поета В. Симоненка. Вони надіслали вірш « Чи знаєш, що ти людина» і звернулися з проханням надрукувати вірш в газеті, а вам прочитати і вивчити його, а ще розповісти цей вірш дома батькам.
Вправа Робота в парах
-         Робота над газетою підходить до завершення. Але є один недолік – газета немає своєї назви Ви зараз в парах порадитесь і назвете свої газети, а потім зачитаєте назви своїх газет і всі разом виберемо найкращу назву і назвемо нашу газету.
ІІІ Рефлексія
-         Поміркуйте, як ми працювали на сьогоднішньому занятті?
-         Який результат отримали?
-         Що кожному з вас дала ця робота?
«Я вважаю……» . «Тому що….».   «Отже ,….»


Олімпійські ігри

Олімпійські ігри
Година спілкування 
 
  • Мета: - познайомити учнів із загальними відомостями, пов’язаними з міфами  та легендами про започаткування Олімпійських ігор;
  • повторити відоме про олімпійську символіку;
  • виховувати силу духу,  віру у свої можливості,толерантність.
 
Хід уроку.
Та ким поставлений рекорд,
Кому б не сяяли медалі,
Хто б не стояв на п’єдесталі, –
Перемагаєш ти, о Спорт!
П’єр де Кубертен
1.     Організаційна частина.
2.     Оголошення теми й мети уроку.
Вчитель. Кожний з вас причетний до спорту. Це і уроки фізкультури, й ранкова зарядка, і захоплення футболом, волейболом, гімнастикою.  А тому, мені здається, вам буде цікаво  докладніше дізнатися про найбільшу спортивну подію в світі – Олімпійські ігри.
3.     Актуалізація опорних знань. (Метод «вільний мікрофон»)
  • Що вам відомо про Олімпійські ігри?
4.     Вивчення нового матеріалу.
Загальні відомості про міфи та легенди, щодо започаткування Олімпійських ігор, значущість спорту як посла миру
Вчитель.  Боги і богині Давньої Греції жили на вершині гори Олімп. Двадцять богів на чолі  із Зевсом зовнішньо були схожі на людей, але були, на відміну від них, безсмертними.   Зевс був верховним божеством, володарем неба, грому та блискавок. Головний храм  Зевса знаходився в містечку Олімпія. Саме тут проводилися Олімпійські ігри, які були присвячені Зевсу.
  Перші Олімпійські ігри, засвідчені істориками, відбулися у 476 році до н. е. Того літа у невеличкому містечку Олімпія, що в Греції, відбувалося свято, метою якого було прославити найшанованішого із грецьких богів – Зевса. Організатори святкування доповнили звичайну програму спортивними змаганнями – забіг юнаків на коротку дистанцію. Переміг тоді бігун Кореб. Його ім’я, таким чином, відкриває список чемпіонів усіх віків і народів. У перших спортивних змаганнях була цікава особливість. Увесь їх зміст зводився до визначення чемпіона. Другі, треті і наступні місця нікого не цікавили. Існував лише вінок із гілочок оливи для переможця.   Чемпіон  мав право  поставити в Олімпії статую. Шана, яку віддавали олімпійському переможцю, дорівнювалась римському тріумфу – урочистому виїзду полководця.    Участь в Олімпіаді була привілеєм кожного вільного  грека.
          Ігри проводилися в Олімпії кожні чотири роки і збирали велику кількість спортсменів і глядачів давньогрецької цивілізації. Представникам інших держав, зокрема римлянам,  також дозволяли брати участь в олімпійських іграх.
         Під час підготовки та проведення ігор на всій території Стародавньої Греції припи­нялися війни й укладався священний мир — екехейрія. Олімпія оголошувала­ся священним місцем, переступати її кордон зі зброєю в руках забороняюся. Олімпійські  ігри  вважалися  святом миру.
 
            Сучасні Олімпійські ігри  відновилися з ініціативи французького реформатора в галузі освіти П’єра Кубертена.
            6 квітня 1896 року на мармуровому стадіоні Афін зібралося 80 тис. глядачів, щоб привітати 311 атлетів – учасників відкриття Ігор першої  Олімпіади сучасності. Олімпійські ігри проводилися раз на чотири роки, зимові чергувалися з літніми через два роки.
                Мета Олімпійського руху полягає в тому, щоб розвивати прекрасні якості, яких набувають у змаганнях на дружніх полях любительського спорту, та об’єднати молодь усього світу раз на чотири роки на величному спортивному святі, що сприяє міжнародній довірі і добрій волі.
                Правовим документом  Олімпійського руху, у якому зазначені основні принципи, правила й положення ігор називається Олімпійською Хартією.
 
Ознайомлення з олімпійською символікою (мультимедійна презентація )
             До Олімпійської символіки належать  Олімпійський прапор, Олімпійське гасло, Олімпійська емблема, Олімпійський гімн, Олімпійський вогонь та Олімпійський смолоскип.
Олімпійський прапор
                П’ять кольорових кілець – синє, чорне, червоне, жовте, зелене – на чисто білому полотнищі – це Олімпійський прапор. Він урочисто підіймається в Олімпійському місті на високій щоглі олімпійського стадіону, там, де майорять прапори всіх держав-учасниць Олімпійських ігор.
                Олімпійський прапор білого кольору  –  коліру миру.
                                                    Олімпійське гасло
            Спеціальним гаслом Олімпійських ігор є три слова: «Citius. Altius. Fortius». Ці три слова латинською означають – «Швидше, вище, сильніше». Олімпійське гасло закликає всіх учасників олімпійського руху до вдосконалення та гармонії відповідно до духу олімпізму.
                                               Олімпійський вогонь
            Олімпійським вогнем є вогонь, що запалюють в Олімпії під егідою МОК. Він проходить свій шлях до міста, в якому відбуваються Олімпійські ігри, за допомогою смолоскипової естафети та закінчує подорож у великій чаші олімпійського стадіону.
                                           Олімпійська емблема
            Олімпійська емблема чітко визначена в Олімпійській Хартії – правовому документі олімпійського руху. Основний її елемент – п’ять кілець, поєднаних з іншими елементами. Олімпійські кільця символізують ідеали й мету олімпійського руху. Вони мають синій, жовтий, чорний, зелений і червоний колір і переплітаються зліва направо. Кольори верхніх трьох кілець – синій, чорний і червоний. Нижче – жовте і зелене кільце. Вся фігура є правильною трапецією. Олімпійські кільця символізують толерантність і дружбу між усіма, хто бере участь у Олімпійських іграх з усіх п’яти континентів нашої планети.
              П’ять кілець – це символ дружби спортсменів п’яти  континентів: Європи -  синє кільце,  Африки – чорне, Америки – червоне, Азії – жовте, Австралії – зелене. Переплітаються кільця зліва направо.
 Олімпійський птах – голуб, як символ миру. Випускають на волю під час церемоній, як посланця миру до всіх народів світу.
                                       Олімпійська присяга
 
         «Від імені всіх учасників я обіцяю дотримуватися правил чесної гри в істинно спортивному дусі в ім’я слави спорту та честі наших команд» .
                         Сьогодення Олімпійських ігор
         Національний олімпійський комітет України було створе­но у грудні 1990р.  Україна вперше виступала незалежною командою в Атланті у 1996 році, посівши при цьому дев’яте місце в загальному неофіційному командному заліку. Виборола 23 нагороди — дев’ять золотих, дві срібних і 12 бронзових. У Сіднеї 2000 року наші атлети були XIII-ми, отримали 23 нагороди — три золотих, десять срібних та стільки ж бронзових. У Афінах посіли XII позицію, здобули 23 нагороди — дев’ять золотих, п’ять срібних і дев’ять бронзових.
 
5.     Перевірка набутих знань.
 
Вікторина
1.     На вершині якої гори жили боги?  (Олімп)
2.      Скільки  було богів?  (12)
3.     Чим нагороджували переможця? (Вінком з маслинового листя)
4.     Якого кольору Олімпійський  прапор? (білого)
5.     Як звали самого головного бога Древньої Греції? (Зевс)
6.     Якого  кольору олімпійські  кільця? (чорне, синє, червоне, жовте, зелене).
7.     Олімпійські ігри проводяться 1 раз на …. Скільки років?  ( на 4)
8.          Що таке НОК? (Національний олімпійський комітет України, створе­ний у грудні 1990р.)
9.    Як називаються початок і кінець у змаганнях із бігу? (Старт і фініш.)
10. Як називається передчасне ви­бігання зі старту? (Фальстарт.)
11. Як на сучасних Олімпійських іграх вшановують переможця змагань?
(Спортсменові вручають золоту медаль і олімпійський диплом, під час вручення на­город грає Державний гімн і піднімаєть­ся прапор країни, яку представляє пере­можець.)
 Вчитель.    Як я вже казала, в стародані часи під час Олімпійських ігор  припинялися війни, і по всій Греції встановлювався мир, так хай в наших оселях  завжди буде мир, незалежно від ігор, а в душі живе справедливий дух олімпізму. До зустрічі!